کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ورود به حساب کاربری  \ ثبت‌نام  )

نحوه کشت زعفران

روند کشت زعفران مراحلی دارد که باید توسط کشاورز به درستی طی شود تا بتوان زعفرانی مرغوب و با کیفیت برداشت کرد. البته پس از رشد پیاز زعفران و برداشت آن توسط کشاورزان کار تولید آن تمام نمی‌شود، پس از آن باید زعفران‌های چیده شده فرآوری و بسته بندی شوند. ایران بزرگترین شرکت تولیدکننده و صادرکننده‌ی زعفران بوده و گردش مالی زعفران در این کشور بسیار بالا است. شرکت نگین زعفران بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده‌ی زعفران در ایران است و انواع مختلف زعفران در آزمایشگاه نگین زعفران تحت نظر متخصصین تغذیه‌ی کارخانه نگین زعفران تست و محصولی با کیفیت و مرغوب تولید و عرضه می‌شود. همه ساله صادرات زعفران توسط شرکت نگین زعفران افزایش پیدا می‌کند و برای کشور ارزآوری خوبی دارد.
مراحل کشت زعفران
در ادامه‌ی مقاله مراحل روند کشت زعفران بررسی خواهد شد.
1-خرید پیاز زعفران
روند کشت زعفران با خرید پیاز این گیاه آغاز می‌شود. شما می‌توانید آن‌ها را آنلاین سفارش دهید و یا می‌توانید آن‌ها را از یک گلخانه و مرکز کشاورزی محلی خریداری کنید.
• پیاز گل زعفران در خاک و محیط آب و هوایی سخت و مقاوم رشد می‌کند.
2-کاشت در خاک مرطوب و نور کامل خورشید
یک منطقه از زمین را انتخاب کنید که مقدار مناسب نور مستقیم خورشید به آن می‌رسد. خاک محل کاشت را برای اینکه اطمینان حاصل شود که بیش از حد سخت نیست، بکنید. پیاز گل زعفران در خاکی که آب زیادی داشته باشد، از بین می‌رود بنابراین به خاکی برای کشت خوب نیاز دارد که به طور موثر تخلیه می‌شود.
• قبل از کاشت پیاز گل زعفران خاک آن را حاصلخیز و آماده کنید.
3-پیاز زعفران را در خاک ارگانیک بکارید
هر پیاز زعفران باید در عمق 25 سانتی متری خاک ارگانیک و دارای مواد آلی کاشته ‌شود. برای ارگانیک کردن خاک می‌توانید از کود کمپوست استفاده کنید.
4-خاک کشت زعفران را در ظروف قرار دهید
برای جلوگیری از آسیب ریشه و پیاز گل زعفران توسط جوندگان و آفات می‌توانید هر قسمتی از خاک کشت این گیاه در ظروف پلاستیکی یا غیره قرار دهید.
• اطمینان حاصل کنید که ظرفی را برای کاشت آن‌ها انتخاب کرده‌اید که به خوبی زهکشی شده‌ است و هوا در روند کشت زعفران جریان دارد.
• از ظرف‌های پلاستیکی‌ استفاده کنید که پیاز این گیاه را از آسیب علف‌های هرز در امان و امنیت نگه می‌دارد.
• هر ظرف پلاستیکی را با حدود 13 سانتی متر از خاک حاصلخیز کشت پیاز این گیاه پر کنید.
5-پیاز زعفران را قبل از ورود آب و هوای سرد بکارید
در روند کشت زعفران باید پیاز آن‌ها را 6 تا 8 هفته قبل از اینکه زمین یخ بزند و موج سرما وارد شود، بکارید.
• اگر قصد دارید که روند کشت زعفران به خوبی و با موفقیت طی شود و محصولی با کیفیت و فوق العاده تولید و برداشت کنید، می‌تواند از مشاوره و کمک یک باغبان با تجربه و حرفه‌ای در زمینه کشت زعفران کمک بگیرید.

منبع:


https://www.wikihow.com/Grow-Saffron