کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ورود به حساب کاربری  \ ثبت‌نام  )


درباره زعفران

زعفران یکی از ارزشمندترین رستنی های ایران است كه با رنگ و رایحه ای دل انگیز و مزه ای دلپذیر جهانیان را مجذوب خود کرده است. گیاهی چند ساله وکم توقع است و از بازدهی اقتصادی بسیار مناسبی نیز برخوردار است . زمان مصرف آب در زراعت زعفران موقعی از سال است که سایر محصولات به آب نیازی نداشته یا حداقل با مشکل کم آبی مواجه نمی باشند زعفران از جنبه های مختلف غذایی ،دارویی ، زینتی و صنعتی اهمیت دارد . این محصول یك ماده غذایی مقوی است كه مردم از آن به منظور خوشرنگ و خوشبو كردن انواع غذاها استفاده می كنند . زعفران محصولی است كه از آن استفاده های دارویی فراوانی می شود . دلیل آن نیز وجود در صدی روغن در زعفران است . از زعفران به عنوان ماده ای رنگزا و خوشبو كننده در صنعت داروسازی ، پنیر سازی ، شیرینی سازی و تهیه انواع شربت و بستنی استفاده می شود . در صنایع دیگر از جمله رنگ آمیزی كاغذ و ابریشم نیز از زعفران استفاده می كنند . در گذشته های دور از زعفران به عنوان مركب برای نوشتن و نقاشی استفاده می شده است .
گرانبهاترین گیاه زراعی موجود در روی كره زمین است و تنها گیاهی است كه واحد خرید و فروش آن به جای تن و كیلوگرم مثقال و گرم است.
زراعت زعفران از ویژگی های خاص برخوردار است . نیاز اندك آن به آب، امكان بهره برداری محصول به مدت 7 سال ، سهولت در امر نگهداری محصول زعفران ، حمل و نقل آن و نیز عدم نیاز مراحل كاشت ، داشت و برداشت محصول به ماشین آلات زراعی سنگین و اشتغالزایی و بازده اقتصادی بالا از پتانسیل های زراعت زعفران محسوب می شود . افزایش مصارف صنعتی دارویی و غذایی زعفران می تواند در امر افزایش سطح زیر كشت این محصول كه به طلای سرخ ایران معروف می باشد بیانجامد . افزایش قیمت زعفران توجیه اقتصادی این محصول را بدنبال دارد.
بنابراین با توجه به شرایط خاص اقلیمی کشورمان که آب یکی از عوامل محدود کننده در توسعه کشاورزی است، زعفران گیاه مناسبی برای کاشت در مناطق خشک و نیمه خشک کشور می باشد. 

ریشه نام زعفران


واژه ی زعفران را غربی ها عربی می دانند ریشه کلمه زعفران به پارسی باستان و به سانسکریت برمی گردد و فردوسی در شاهکار خود زعفران را بکار

 برده :
بـفـرمـود تا آتش افـروخـتـنـد                                همه عنبر و زعفران سوختند
به روز خجسته ســر مهر ماه                                    به سر بر نهاد آن کیانی کلاه
کاربرد زعفران در متون عربی سابقه کمتری از زبان فارسی دارد و متون عربی استناد به کتب ایرانیانی مانند ابوعلی سینا و رازی کرده اند که به خواص زعفران پرداخته اند . گیاه زعفران بومی ایران و هند است و در هیچ کشور عربی زعفران بصورت طبیعی نمی‌روید
 

                                                                               فـــواید زعــفران           زمیــــن کاشــت زعفران          موارد تقــــــلب زعــــفران